Program radionica za roditelje «Rastimo zajedno» nastao je kao dio Programa za rani razvoj djece i poticajno roditeljstvo «Prve tri su najvažnije!», koji je Ured UNICEF-a u Hrvatskoj u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje započeo još 2006. godine, a unutar Projekta za podršku roditeljstvu u zajednici. U Dječjem vrtiću Radost radionice se provode od pedagoške godine 2008./2009. Ovaj program za roditelje najmlađe djece provodi se u suradnji s Centrom za podršku roditeljstvu „Rastimo zajedno“ od 2013. godine.
- Program radionica za roditelje ‘Rastimo zajedno’ oslanja se na nekoliko temeljnih pretpostavki:
- Prve godine života osobito su važne za razvoj svakog ljudskog bića
- Mozak djeteta najintenzivnije se razvija upravo u tom razdoblju
- Ono što dijete doživljava ima ogroman utjecaj na razvoj njegovog mozga, pa prema tome ima dalekosežne posljedice na njegove kasnije životne šanse.
- Prve godine su važne i zato jer se iskustvo o sebi i drugim ljudima iz prvih godina prenosi na kasnije godine života
- Emocionalna privrženost, rana komunikacija i stimulacija predstavljaju jednako važne uvjete razvoja kao i prehrana, briga o čistoći, zdravlju i sigurnosti od ozljeda
- Roditelji ili primarni skrbnici djeteta imaju presudnu ulogu u osiguravanju emocionalno toplog i podupirućeg okruženja za dijete kao i u poticanju djetetovog učenja i razvoja
- Najvažnije odgovornosti roditelja su da zadovolji temeljne životne potrebe djeteta, osigura djetetovu sigurnost u domu i izvan njega, pruži djetetu emocionalnu toplinu, poticaj i poticajne uvjete za učenje i razvoj, usmjeravanje i granice te stabilnost
- Društvo je prepoznalo koliko je ispunjavanje opisanih roditeljskih odgovornosti važno, ali i koliko je to zahtjevno, pogotovo u vremenu rastućih pritisaka na obitelj s različitih strana – od medija, poslodavaca, javnih službi i od strane samih članova obitelji
- U nastojanju da se roditelje ne ostavi da se s ovim izazovima snalaze sami, Preporuka (2006)
- 19 Vijeća Europe o politici podrške pozitivnom roditeljstvu od svih europskih država traži da svakom roditelju učine dostupnim njegova prava na suvremene i pouzdane informacije, savjete, materijalnu i drugu pomoć u brizi za djecu i njihov razvoj.
Cilj radionica je da roditelji od stručnjaka i drugih roditelja dobiju informacije i podršku koji će im pomoći da se u svojoj roditeljskoj ulozi osjećaju sigurnije i zadovoljnije, a da njihova djeca ostvaruju pravo na roditeljstvo koje najviše doprinosi njihovoj dobrobiti i budućem emocionalnom, socijalnom i kognitivnom razvoju. Radionicama za roditelje ‘Rastimo zajedno’ roditelji dobivaju mogućnost da ostvare neka od svojih prava na podršku koja im pripadaju zato jer su roditelji.
Kako se provode radionice?
- Roditelji i voditelji radionica su partneri u traženju odgovora na pitanja o roditeljstvu i djetetovom razvoju. Roditelji s voditeljicama i s drugim roditeljima razmjenjuju informacije, znanja, vještine, iskustva i tako zajednički uče i pružaju međusobnu podršku koja se pokazala korisnom za osnaživanje kompetentnosti roditelja i djeteta.
- Radionice „Rastimo zajedno“ namijenjene su roditeljima male djece (1-4 godine).
- Radionice su za roditelje besplatne.
- U grupi je prisutno 8-12 roditelja.
- Roditeljski parovi su dobrodošli.
- 11 radionica se čini predugo. Program je kreiran tako da se 11 radionica nadovezuje jedna na drugu te se očekuje da roditelji pohađaju svih 11 radionica.
- Ove su radionice namijenjene roditeljima. Djeca u vrijeme radionica trebaju biti zbrinuta uz drugog roditelja ili nekog tko pomaže roditelju u ovakvim situacijama.
- Voditelji su educirani za provođenje radionica za roditelje “Rastimo zajedno”.
- Obavijest o terminu održavanja radionica, hodogram i informacije o načinu prijave roditeljima je omogućeno putem e-maila i/ili osobno kod odgojitelja odgojne skupine.
NITKO NE ZNA SVE ODGOVORE NA SVA PITANJA SAM!